Dentální hygiena
Základem zdravých zubů a dásní je správná dentální hygieny. Rádi Vás zaškolíme v jejím provádění, protože běžné čistění pouze kartáčkem nestačí. Ukážeme Vám užívání mezizubních kartáčků či jednosvazkového kartáčku či doporučíme, jaký kartáček je pro Vás vhodný.
Pouze domácí péče nestačí a je vhodná návštěva dentální hygienistky minimálně 2x ročně.Ta Vám stav Vašich zubů a dásní zkontroluje, odstraní zubní kámen , plak a pigmentace, což sami doma nezvládnete. Zároveň dokáže odhalit počínající problémy a začít je řešit ve spolupráci se stomatologem již v prvopočátku bez vážnějších komplikací.
V naší ordinaci máme zkušenosti i s tím, že pravidelná návštěva dentální hygieny dokázala zastavit i počínající kazy.
Výhody:
- prevence zubních kazů a jejich komplikací
- odstranění povrchových kazů
- prevence zánětu dásní , parodontitidy
- dlouhá životnost plomb, protetických náhrad, implantátů...
Terapeutická hygienická instruktáž
Jedná se o základní instruktáž pro dospělého pacienta. Ošetření se skládá ze dvou hygienických vyšetření.
- a) PBI - vyšetření krvácivosti dásní pomocí WHO sondy. Zanícená sliznice dásní krvácí po podráždění. Podle tohoto vyšetření se dá určit přítomnost zánětu a jeho rozsah
- b) CPITN - . vyšetření přítomnosti a rozsahu parodontitid.
Obě tato vyšetření jsou nebolestivá a pacient je s výsledky konfrontován pomocí zrcadla. V další fázi je podle výsledků předcházejících vyšetření stanoven léčebný plán a úprava dentální hygieny.
Terapeutická hygienická instruktáž - kontrolní recall
V této fázi ošetření je provedeno PBI vyšetření, aby se zjistilo stádium zánětu dásní - gingivitidy. Kontrola je zaměřena na osvojení ústní hygieny, dialog s klientem o úskalí nově zavedených návyků. Doplnění dalších dentálních pomůcek. Zhodnocení změněné péče a stavu parodontu.
Odstranění zubního kamene
Zubní kámen je faktor, který zhoršuje zdraví v dutině ústní a proto je důležité zabránit jeho tvorbě či pravidelně ho odstraňovat. Zubní kámen se tvoří tak, že se do plaku vysrážejí ionty (Ca+, P+), které jsou přirozeně obsaženy ve slinách. Těmito ionty se měkký biofilm zpevňuje (mineralizuje). Tato vrstva poté dráždí dáseň a slouží jako další nosič plaku a bakterií.
Větší množství zubního kamene se odstraňuje pomocí ultrazvuku za použití technologie PIEZON® NO PAIN ( EMS), která je oproti ostatním výrazně méně nepříjemná, ve většině případů bezbolestná. Dočištění probíhá ručními nástroji - kyretami, kdy se povrch zubu dočistí a uhladí.
Fluoridace skloviny
Povrch skloviny lze zpevnit pomocí fluoridů. Díky těmto aktivním látkám se může zubní sklovina ochránit proti zubnímu kazu a citlivosti zubů. Fluoridace je vhodná jak pro děti tak pro dospělé.
Účinná látka se nanáší „na sucho“ na povrch zubu ve formě gelu na dobu 3-4 min nebo „na mokro“ pomocí gelu v plastových nosičích (10-15 min).
Pokud má být tato ochrana účinná je dobré provádět fluoridaci v rozmezí zhruba tří měsíců. Aplikace může být i jednorázová, kdy se fluoridy dodávají po zatížení zubní skloviny - po ortodontické léčbě, při zvýšené kazivosti chrupu, po pískování skloviny nebo bělení zubů či při citlivosti zubů.
Pískování skloviny - AIR FLOW
Pískování skloviny - AIR FLOW se úspěšně provádí při zabarvení povrchu skloviny různými pigmenty. Například u kuřáků, kdy se dehet z cigaret zachytává na zubní sklovině, při konzumaci černého čaje, červeného vína, kávy, a jiných, na pigment bohatých potravin.
V naší ordinaci pracujeme s AIRFLOW® No Pain technologií. Mikrobiální povlak odstraňujeme nejmodernější technologií s využitím prášku AIRFLOW® PLUS. Povlak (biofilm) je možné odstraňovat nejen nad, ale i pod dásní. AIRFLOW® PLUS = high-tech prášek na bázi erytritolu s velikostí částic 14μm nepoškozuje dentin ani sklovinu u stálých ani mléčných zubů.
Po tomto typu ošetření doporučujeme provést fluoridaci zubů.
Bělení zubů
V naší ordinaci nabízíme klientům tři druhy bělení zubů. Účinnou látkou bělení je peroxid vodíku a karbamid peroxid. Tyto látky dokáží zesvětlit barvu zubní skloviny o požadované barevné stupně pomocí oxidace pigmentů. Mohou odstranit i nežádoucí zabarvení u fluoróz, poškození tetracyklinem, nebo je lze použít i jako endodontické bělení - to znamená, že peroxidy umí odstranit zabarvení nevitálního zubu, který po ukončení ošetření změní barvu.
Tyto látky ale neumožňují bělení stomatologických protetických materiálů - např. bíle plomby, korunky, mosty. Tyto práce, pokud jsou ve viditelných úsecích chrupu, je nutné znovu zhotovit v požadované světlosti. Většinou se doporučuje bělit v obou čelistech deset viditelných zubů, ale na přání klienta je možné vybělit i celý zubní oblouk.
Po ukončení bělení doporučujeme fluoridaci zubní skloviny. Efekt bělení vydrží v závislosti na způsobu života (skladba potravy, kouření) zhruba 1-3 roky.
Typy bělení:
Domácí bělení
- při tomto bělení se nejprve zhotoví individuální nosiče gelu. Pacient dostává stříkačky s účinným bělícím gelem, který si nanáší do nosiče a aplikuje se určenou dobu podle stupně koncentrace karbamid-peroxidu na zubní sklovinu - od 1hod do 12hod. Vzhledem k dokonalému přilnutí nosiče na zuby není problém použít tento přípravek na celou noc.
- doba bělení je zhruba 3 týdny. Stupeň bělosti si určuje klient doma sám - ale doporučujeme kontrolu v ordinaci.
- bělení lze přerušit a znovu začít tak, jak klientovi vyhovuje. - nutno po celou dobu bělení dodržovat „bílou dietu“, může se dostavit citlivost zubů.
Ordinační bělení
- bělicí gel se nanáší přímo na sklovinu, která je v krčkové oblasti chráněna vrstvou ochranného gelu, aby nedošlo k podráždění dásní
- toto bělení se provádí v ordinaci během jedné návštěvy, která trvá cca 1hod.
- výhodou je rychlejší bělení, kratší doba držení „bílé diety“, kratší citlivost zubů
Endodontické bělení
- bělicí gel se uzavře do dutiny zbarvených (šedě, narůžověle) nevitálních (mrtvých) zubů
- aplikace trvá 1-5 dnů do změny barvy
Dentální šperk
Dentální šperk je estetická ozdoba, která se aplikuje především na horní řezák nebo špičák. Klient si může vybrat z nabídky různě barevných zirkonů nebo originálních stříbrný a zlatých šperků.
Pečetění skloviny
- Pečetění skloviny je preventivní postup, který se využívá u dětí od 3 let až do 14 let, pro ochranu zubů před kazem.
- U dočasných zubů se jedná o ochranu mléčných stoliček - péče vhodná ve 3.-4. letech
- U stálých zubů se pečetí zejména stoličky před jejich úplným prořezáním.
- Principem této techniky je ochránit zub před kazem po dobu jeho mineralizace( zesílení skloviny). Jedná se o bezbolestné ošetření bez porušení skloviny.
Ošetření ozónem
- Ošetření ozónem je vhodné pro ošetření začínajícího zubního kazu (bez nutnosti vrtání), zánětu dásní (gingivitidy), ošetření oparů, aftů, citlivých zubních krčků či parodontálních chobotů.
- Účinek 03 - ozónu je výjimečně desinfekční. Klinické testy prokázaly, že za 20 sekund dokáže z 1 000 000 bakterií zničit 999 999. Účinky ozonu jsou prokázány i v hloubce 3mm u tvrdých zubních tkání a v 6mm u měkkých tkání.
- Nemá žádné vedlejší účinky, jeho použití je bezbolestné.
Ošetření pacienta s parodontitidou
Ošetření obsahuje hygienickou instruktáž spolu s odstraněním zubního kamene nad dásní a deep scaling (odstranění zubního kamene pod dásní - z parodontálního chobotu v místní nebo ligamentární anestezii).